Čas cennější než zlato
Řekl bych, že čas je dokonce ta nejcennější komodita na tomto světě, jakou máme. Čas je cennější než peníze, majetek, nemovitosti. Protože bez času je vám všechno ostatní naprosto k ničemu. Neboť nemáme kdy si to užít. Včetně zdraví, rodiny a přátel.
Výhodou času je, že ho dostáváme zcela zdarma. Nevýhodou je, že čas se spotřebovává, aniž bychom tomu mohli jakkoliv zabránit. To jediné, co můžeme s časem udělat, je investovat ho do smysluplných činností a tím ho zhodnoti či přeměnit na něco užitečného.
Čas jako bankovní konto
Čas je jako speciální bankovní účet. Účet je veden v měně "SEK". Jsou to sekundy či chcete-li vteřiny. Tento účet se nám každé ráno zcela zdarma dobije částkou 86 400 SEK. Docela slušné číslo, že? Nicméně za každý jednotlivý okamžik svého života musíme zaplatit 1 SEK.
Tento účet má každý z nás. Na začátku nového dne máme všichni stejné množství času a je jen na nás, jak tuto drahocennou komoditu využijeme (nebo promarníme). Protože toto bankovní konto se nám každý večer vynuluje. Nic si nemůžeme převést do dalšího dne.
Čas přímo ovlivňuje kvalitu života
Čas má ještě jeden velmi důležitý aspekt. To, na co spotřebováváme náš čas, zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu našeho života. Život se neodehrává ani v minulosti, která už je navždy pryč. Ani v budoucnosti, která ještě neexistuje. Život se odehrává tady a teď. V této drahocenné vteřině! Teď, teď.
Za peníze si nikdo štěstí nekoupí. Za čas ano. O štěstí a kvalitě našeho života totiž rozhoduje pouze způsob prožívání přítomného okamžiku. Učit se radovat i z maličkostí je velké umění. Naučit se co nejlépe každý okamžik života prožít a ne zabít, je úkol na celý život. Dobrý pocit z vykonaného dobra nebo dobře udělané práce pozitivně ovlivní naši náladu a tedy i naše vztahy víc, než si uvědomujeme.
Nikdo z nás neví, kolik času mu Bůh vyměřil. A kdy konto našeho času zůstane následující den nulové. Co neuděláme do té doby, už neuděláme nikdy.
Jedna z manažerských rad pro efektivní plánování času říká: "Vždy začínejte s myšlenkou na konec." Než se pustíte do práce, představte si výsledné dílo, jak byste chtěli, aby vypadalo. A to mějte neustále před očima. K tomuto cíli směřujte všechny dílčí činnosti.